zdůvodnění projektu
Strategie "od zemědělce ke spotřebiteli", jak ji navrhuje Evropská komise v rámci Zelené dohody pro Evropu, plánuje zahájit významné změny v zemědělství a zavést změny ve výrobě vedoucí k celkově udržitelnému a nízkouhlíkovému způsobu hospodaření. Navrhovaná strategie provádění společné zemědělské politiky (SZP) v období 2021-2027 navrhuje devět cílů, které se zaměřují mimo jiné na životaschopnost a odolnost zemědělských podniků, konkurenceschopnost, rovnováhu tržních sil v potravinové vertikále, generační obměnu nebo živé venkovské oblasti.
Ačkoli neexistuje jednotná definice malého zemědělského podniku, je nesporné, že ¾ zemědělských podniků v EU jsou charakterizovány jako velmi malé a mají převážně samozásobitelskou funkci a malou produkci. Na 77,6 % farem hospodaří na méně než 10 ha. Malé farmy jsou tedy základním kamenem evropského zemědělství a je třeba zdůraznit jejich úlohu a význam (včetně sociálního a environmentálního). EU zároveň čelí výzvám stárnutí populace, migrace do měst a problému mezigenerační obměny v zemědělství. Pouze 11 % manažerů zemědělských podniků je mladších 40 let. Zároveň klesá počet zemědělských podniků. Zemědělství je kapitálově náročné odvětví s relativně vysokými překážkami vstupu na trh. Udržitelnost celého nového pojetí zemědělství proto závisí na životaschopnosti malých rodinných farem, které budou předány mladým zemědělcům.
Malé farmy nemohou využívat rozvojové strategie velkých farem z důvodu časové, administrativní, kapitálové a znalostní náročnosti. Příležitostí pro úspěšnou životaschopnost a udržitelnost je intenzivní výroba, která vytváří vysokou přidanou hodnotu. To obvykle znamená výrobu produktů náročných na pracovní sílu a předzpracovaných produktů. Překážkou rozvoje je často nedostatek investičního kapitálu a obtíže při vstupu na trh (konkrétně do obchodních řetězců). Řešením je v tomto případě spolupráce mezi samotnými zemědělci a také s dalšími podniky ve vertikále, s vědou a poradenstvím.
Bohužel v České republice, Polsku, Maďarsku, Litvě a na Slovensku je jakýkoli typ spolupráce stále diskreditován socialistickými zkušenostmi a transformačními neúspěchy. Dnešní mladí zemědělci a studenti zemědělských oborů však již nemají vlastní negativní zkušenosti. Využívají služeb sdílené ekonomiky. V situaci, kdy je státní podpora vzniku jakéhokoli druhu kooperace omezená nebo nevhodně využívaná a úroveň kooperativismu nízká, je nutné vytvořit inovativní znalostní základnu, která iniciuje společné aktivity mladých zemědělců. Politické inovace v rámci strategie významně ovlivní situaci mladých zemědělců v malých zemědělských podnicích.
Vzdělávání studentů zemědělských oborů a školení aktivních mladých zemědělců je nezbytným aspektem dlouhodobé perspektivy zemědělství v kontextu nadcházejících změn. Je důležité upozornit na problémy udržitelnosti malých zemědělských podniků v současných ekonomických a sociálních podmínkách, definovat slabá a kritická místa, která mohou celý proces v dlouhodobém horizontu významně ovlivnit, a podporovat aktivity, které umožní úspěšné a dlouhodobě životaschopné zemědělství. V tomto ohledu si navrhovaný projekt klade za cíl vytvořit mezinárodně a obsahově rozmanitý soubor výstupů, připravených v rámci mezinárodní spolupráce, které v kontextu nově navrhované strategie pomohou mladým zemědělcům v malých farmách přizpůsobit se novým podmínkám za předpokladu dlouhodobé životaschopnosti, udržitelnosti zemědělských aktivit a zvýšení přidané hodnoty.