Multiplikační akce
Formy spolupráce v zemědělství, Nitra, Slovensko (11/5/2022)
S ohledem na návrh akce jsme dodrželi navrženou strukturu, cíle a naši kolegové partneři dokázali oslovit více účastníků, než se očekávalo. Akce byla rozdělena do 4 hlavních částí. První část byla prezentována na konci plenárního zasedání ISD, kde jsme představili hlavní cíle projektu a také jsme prezentovali hlavní zjištění výstupu č. 1. V druhé části jsme představili hlavní výsledky projektu. Identifikovali jsme problémy s formálními korporacemi, neboť mladí zemědělci (podobně jako jejich rodiče) se k jakékoliv formě spolupráce staví spíše odmítavě. Nicméně jsme vypozorovali, že dluhové neformální způsoby spolupráce jsou poměrně běžné. Také členství v různých profesních sdruženích zvyšuje sociální kapitál a ochotu ke korporacím. Druhá část multiplikační akce byla uspořádána v odpoledních hodinách. Po obědě projektový tým představil dopady Zelené dohody a strategie Farm-To-Fork také malým a mladým zemědělcům. Také formy spolupráce farem v jednotlivých zemích a formy podpory farem představili zástupci zemí v druhé části odpoledne.
Celkem akci navštívilo 35 místních účastníků a 47 zahraničních účastníků (oba mimo konsorcium). V těchto počtech nejsou započítáni místní účastníci z projektových organizací. Akce nakonec přilákala více než 100 návštěvníků. Vzhledem k omezenému rozpočtu jsme k financování předložili pouze 35 místních účastníků a 32 mezinárodních účastníků. Na ostatní účastníky finanční prostředky nepožadujeme.
Multiplikační akce v České republice (13/9/2022)
Multiplikační akce pořádaná v souladu s 31. ročníkem mezinárodní konference Agrarian Perspective. Hlavním tématem konference byl Green Deal - perspektivy budoucnosti. Téma konference Agrární perspektiva bylo vybráno speciálně tak, aby bylo v souladu s cíli a směřováním projektu. Strategie Farm to Fork je klíčovou součástí evropské iniciativy Green Deal a bez významných inovací v zemědělském sektoru by nebylo možné Green Deal snadno dosáhnout.
Na plenární zasedání byli pozváni odborní řečníci. Například Martin Hlaváček, poslanec EP; Jan Dusík, náměstek ministra pro ochranu klimatu; Dušan Drábik vedoucí výzkumný pracovník na univerzitě ve Wageningenu, Karolina Pawlak, členka projektu VISYFARM a výzkumná pracovnice. Také Pavel Kotyza jako vedoucí projektu přednesl zasvěcený úvod k projektu a představil celou paletu výstupů široké veřejnosti.
V odpoledních hodinách proběhla hlavní část multiplikační akce. Tématem diseminace byla situace malých farem obhospodařovaných mladými zemědělci v evropských a partnerských zemích. Již dříve jsme připravili materiály pro Výstup č.2 (publikace) a hlavní výsledky byly představeny v průběhu akce. Dále byly na programu informace o dopadu strategie Farm-to-fork na mladé zemědělce a malé farmy, byly představeny osvědčené postupy z projektových zemí (Výstup 1) a prezentovány údaje o podpoře malých farem řízených mladými zemědělci. Výsledky shromážděných informací od národních platebních agentur, které zahrnovaly více než 1,5 milionu záznamů o podpoře jednotlivých zemědělců.
Do diskuse byli zapojeni i další členové týmu a zúčastněné publikum (především z jiných univerzit). Odpolední program shromáždil mnoho odborníků, kteří se o téma zajímali, a vyústil ve velmi zajímavou diskusi na téma nástupnictví a životaschopnosti malých farem. Večer byl program veden večerní večeří, která byla uspořádána ve vestibulu fakulty. Příjemná atmosféra vedla k další diskusi a iniciovala mnoho nápadů a témat k dalšímu zkoumání.
Celkem obě části navštívilo 21 místních účastníků, 48 zahraničních účastníků a 39 účastníků z institucí projektového týmu. Celkem se akce zúčastnilo 108 účastníků.
Kongres Polský venkov XXI (19/4/2023)
Jedna z diseminačních aktivit byla uspořádána v rámci Evropského kongresu inovativních řešení pro venkov a zemědělství "Polský venkov XXI" dne 19. dubna 2023. První den kongresu proběhla panelová diskuse s názvem "Životaschopnost malých farem řízených mladými zemědělci v rámci nové strategie "od farmy k vidličce" na příkladu farem v Polsku, České republice, na Slovensku, v Litvě a Maďarsku". Diskuse o rentabilitě a možnostech zlepšení tržní pozice malých farem řízených mladými zemědělci v zemích střední a východní Evropy se zúčastnili předsedové asociací mladých zemědělců z České republiky (David Brož, Společnost mladých agrárníků, Česká republika) a Slovenska (Marián Glovaťák, ASYF, Slovensko), zástupci akademické obce z Polska (doc. JUDr. Jiří Krejčí, CSc. Wawrzyniec Czubak, Poznaňská zemědělská univerzita), České republiky (Dr. Pavel Kotyza, Česká zemědělská univerzita v Praze) a Maďarska (doc. Krisztián Kis, Univerzita v Szegedu) a Marian Glowatak, zastupující skupinu slovenských mladých zemědělců. Panel moderovala doc. prof. Karolina Pawlak (Poznaňská zemědělská univerzita).
Výchozím bodem diskuse byly výsledky projektu. Cílem projektu, který společně realizovali zástupci akademické obce a podnikatelské praxe, bylo identifikovat osvědčené postupy a opatření k posílení tržní pozice malých zemědělských podniků provozovaných mladými zemědělci v dodavatelských řetězcích s cílem zlepšit jejich socioekonomickou udržitelnost. Hodnocena byla rovněž úroveň a formy veřejné podpory věnované těmto subjektům a institucionální řešení zaměřená na podporu procesů vertikální a horizontální integrace malých zemědělských podniků.
V průběhu diskuse prezentovali panelisté příklady osvědčených postupů, které byly použity ke zlepšení ziskovosti a postavení na trhu malých zemědělských podniků spravovaných mladými zemědělci, a poukázali mimo jiné na úlohu moderních technologií, znalostí, spolupráce mezi sousedy a horizontální a vertikální integrace. Zdůraznili význam diverzifikace zemědělských činností, včetně rozvoje prvotního zpracování a přímého prodeje z farmy. Praktici viděli v těchto směrech činnosti a precizním zemědělství příležitosti ke zlepšení ekonomické situace malých farem a vázali na ně budoucí plány. Poukazovali také na snahu zvýšit rozsah svých činností a v důsledku toho zlepšit efektivitu hospodaření, ziskovost a vyjednávací pozici ve vztazích s dodavateli zemědělských vstupů a odběrateli zemědělských produktů. Diskutující zdůraznili roli společné zemědělské politiky EU a podpory věnované mladým zemědělcům, jakož i podpory poskytované malým a středním zemědělským podnikům a rozvoji drobného zpracování. V souvislosti s narušením zemědělsko-potravinářských trhů a změnami cen způsobenými konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou se diskutovalo také o možných řešeních, jak zvýšit odolnost zemědělských podniků vůči těmto exogenním šokům. Dochází k závěru, že budoucnost a zlepšení příjmové situace malých zemědělských podniků, bez ohledu na souběh příznivých a nepříznivých vnějších a vnitřních podmínek, je v rukou zemědělců, kteří hospodaří a rozhodují o výrobě.
Panelové diskuse se zúčastnilo přibližně 50 mladých zemědělců a také zástupci polských univerzit a vládních jednotek, včetně téměř 40 zahraničních účastníků.
Den mladých zemědělců 2023 - zakládání malých farem mladými zemědělci
Dne 4. června 2023 se konal 5. ročník Dne mladých zemědělců. Tuto rodinnou akci věnovanou vzdělávání, propagaci zemědělství či projektu VISYFARM pro širokou veřejnost poprvé uspořádala Asociace mladých farmářů na Slovensku - ASYF v obci Krásna Lúka.
Přítomní se mohli těšit na bohatý doprovodný program, jako byla výstava hospodářských zvířat, zemědělské techniky, vystoupení hudebních či folklorních skupin, trhové městečko, škola dojení a ukázka tradičních řemesel. Pro děti byly připraveny různé atrakce (trampolíny, slaměný labyrint, skákací hrady, rodeo býk, tvořivé dílny, sudový vláček, jízda na koni, kolotoče, vědomostní hra mladý farmář, malování na obličej, lukostřelba, dětské představení a další).
Nechyběly ani rodinné a dětské soutěže, soutěž v couvání s traktorem, soutěž v řezání dřeva a soutěž o pohár partnerů V4.
Pozvání na akci přijali poslanci Evropského parlamentu, předseda Prešovského samosprávného kraje, starostové, předsedové zahraničních zemědělských organizací, partnerských organizací a mnoho dalších pozvaných hostů, kteří svou účastí mimo pracovní dobu projevili touto cestou zájem o zemědělství. Akce se zúčastnilo přibližně 10 000 návštěvníků.
Proběhl seminář o stavu malých farem pro mladé zemědělce, který představil projekt VISYFARM, dosažené výsledky a připravované nástroje pro zemědělce a studenty. Projekt představil předseda Asociace mladých zemědělců na Slovensku - ASYF, Mgr. Marián Glovaťák. Součástí programu byla také diskuse s přítomnými poslanci Evropského parlamentu. Semináře se zúčastnili pozvaní hosté (zemědělci, vysokoškolští pedagogové, zahraniční kolegové ze sdružení mladých zemědělců a další). Všichni diskutovali na společné téma - zemědělství a postavení mladých lidí v zemědělství.
Asociace mladých farmářů na Slovensku - ASYF děkuje všem organizátorům, dobrovolníkům, sponzorům, partnerům a mediálním partnerům, prodejcům, přednášejícím, zemědělcům, členům ASYF i všem lidem dobré vůle za pomoc a spolupráci.
Multiplikační akce v Maďarsku (4/9/2023)
V rámci projektu VISYFARM byla 4. září 2023 uspořádána multiplikační akce v Saroktanya Mezőgazdasági Tudáscentrum, Csongrád. Na akci byli pozváni mladí zemědělci z regionu. Hlavním smyslem akce bylo prezentovat výsledky projektu a zároveň dát účastníkům v rámci diskuse u kulatého stolu příležitost k diskusi o dosažených výsledcích. Akce také poskytla mladým zemědělcům informace o aktuálním dění a možnostech financování souvisejících se Společnou zemědělskou politikou.
Jako výchozí bod si diváci udělali celkový obrázek o projektu VISYFARM z prezentace Krisztána Kise (cíle, cílové skupiny, akce, partneři, plánované výsledky, hlavní aktivity).
Akce pokračovala prezentacemi příslušných kapitol knihy vytvořené v rámci projektu. Jednou z nich byla prezentace Krisztiána Kise o hnacích silách rozvoje farem mladých farmářů. Prezentace se týkala ekonomických, sociálních, environmentálních a politických faktorů souvisejících s tématem. Sándor Nagy představil očekávání mladých zemědělců vůči zemědělské politice. Krisztián Kis představil roli sociálního kapitálu v zemědělství. Sociální kapitál je „produktivní“ zdroj, který umožňuje dosažení určitých jinak nedosažitelných cílů. Krisztán Kis pokračoval prezentací o hnacích silách a účincích spolupráce a integrace. Prezentace poukázala na to, že prospěšné budou skupiny, jako jsou zemědělci, jejichž členové mezi sebou spolupracují. Další prezentaci přednesl Sándor Nagy, který představil vývoj, roli a význam produkčních družstev a skupin.
První část dne byla uzavřena prezentací Zoltána Privóczkiho, který přednesl prezentaci o SZP v akci a aktuální informace o podpoře mladých zemědělců.
V druhé části akce přednášející prezentovali zkušenosti z případových studií, které byly dříve vytvořeny mezi mladými zemědělci a družstvy. V rámci prezentací byly zdůrazněny osvědčené postupy a příklady získané z případových studií.
Akce pokračovala diskusí u kulatého stolu účastníků, byly vyvozeny závěry, sdíleny zkušenosti, diskutovány osvědčené postupy a byla zde volná sekce otázek a odpovědí.
Organizátoři dali účastníkům možnost navštívit místní dílnu pálenky.
Kongres v Olštýně "Výzvy pro agropodnikání a venkov" (5-6/9/2023)
Výstupy projektu byly rovněž prezentovány na 29. kongresu Polské asociace zemědělských a agrárních ekonomů "Výzvy pro rozvoj agrobyznysu a venkova" v Olsztyně (5.-7. září 2023). Jedním z hlavních řečníků během zahajovacího zasedání konference byl doktor Pavel Kotyza z České zemědělské univerzity. Přednesl prezentaci s názvem Situace malých farem obhospodařovaných mladými zemědělci v Polsku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Litvě. V prezentaci se zabýval výsledky projektu dosaženými v rámci výstupu 1 a výstupu 2. Zasedání se zúčastnilo téměř 130 účastníků z polských univerzit, národních výzkumných ústavů, pracovišť Polské akademie věd, ale i zástupců místní samosprávy a podnikatelů. Po prezentaci následovala sekce otázek a odpovědí. Prezentace přednesená Pavlem Kotyzou byla shledána zajímavou a byla základem pro plodnou diskusi týkající se životaschopnosti malých farem obhospodařovaných mladými zemědělci v zemích střední a východní Evropy. Diskutovalo se o otázkách zemědělské politiky a o perspektivách rozvoje těchto farem.
Další individuální diskuse na toto téma probíhaly během přestávek na kávu a v průběhu dalších akcí kongresu. Projekt VISYFARM a jeho výsledky se během kongresu dostaly k široké odborné veřejnosti.
Výzvy a řešení pro implementaci strategie „Z farmy na stůl“, Kaunas, Litva (28/9/2023)
Multiplikační akce - mezinárodní konference "VÝZVY A ŘEŠENÍ PRO REALIZACI STRATEGIE "Z FARMY NA STŮL", se konala 28. září 2023 na univerzitě Vytautas Magnus, Akademija, okres Kaunas.
Účelem akce bylo: podělit se o výsledky a osvědčené postupy projektu VISYFARM, diskutovat o výzvách a možných řešeních při realizaci strategií rozvoje krátkých potravinových řetězců. Cílovou skupinou byli studenti zahraničních univerzit, učitelé, zemědělci, pracovníci obecních úřadů a dalších institucí. Multiplikační akce - mezinárodní konference se zúčastnilo 36 účastníků (mimo konsorcium) a 8 studentů programu Erasmus z univerzity Vytautas Magnus. Po skončení akce byli účastníci požádáni o zhodnocení mezinárodní konference a zodpovězení 5 otázek. Na dotazník odpovědělo 24 účastníků. Účastníci konstatovali, že získali znalosti, seznámili se s osvědčenými postupy a zvýšila se jejich kompetence v oblasti krátkých potravinových řetězců a společné zemědělské politiky, řízení zemědělských rizik.
Posílení životaschopnosti malých farem provozovaných mladými zemědělci prostřednictvím rozvoje krátkých dodavatelských řetězců potravin, Kaunas, Litva (11/10/2023)
Multiplikační akce - konference "POSÍLENÍ VIABILITY MALÝCH FAREM, KTERÉ ŘÍDÍ MLADÍ FARMÁŘI, ROZVOJEM KRÁTKÝCH POTRAVINOVÝCH ŘETĚZCŮ" se konala 11. října 2023 na univerzitě Vytautas Magnus, Akademija, okres Kaunas.
Účel akce: představit výsledky mezinárodního projektu VISYFARM v rámci programu Erasmus+, sdílet dobrou praxi, diskutovat o výzvách a možných řešeních při zavádění strategií rozvoje družstevních krátkých potravinových dodavatelských řetězců. Cílovou skupinou byli litevští zemědělci, zaměstnanci zemědělských a potravinářských podniků, mladí zemědělci, venkovské komunity rozvíjející krátké potravinové dodavatelské řetězce, zaměstnanci obcí a dalších venkovských institucí.
Multiplikační akce - konference se zúčastnilo 40 účastníků (mimo konsorcium).
Účastníci hodnotili akci pozitivně. Zmiňovali získání znalostí a poznatků o osvědčených postupech, zejména v oblasti krátkých potravinových řetězců a společné zemědělské politiky, což vedlo ke zvýšení kompetencí. Zemědělci se aktivně zapojovali a panovala shoda ohledně potřeby více informací o krátkých potravinových dodavatelských řetězcích, přičemž ocenili poskytnuté praktické příklady pro jejich lepší organizaci a řízení.
Životaschopnost malých farem řízených mladými zemědělci v rámci nové strategie "z farmy na stůl", Poznaň, Polsko (11/10/2023)
Členové konsorcia z pěti zemí (kromě WE UPP také Česká zemědělská univerzita v Praze, Slovenská zemědělská univerzita v Nitře, Univerzita Vytautas Magnus v Kaunasu, Univerzita v Szegedu) prezentovali výsledky výzkumu na dlouhou dobu. Ziskovost malých farem řízených mladými farmáři v kontextu nové strategie EU „Z farmy na stůl“, která je součástí ambiciózní výzvy European Green Deal Prezentované závěry z analýz a příklady dobré praxe v oblast farmářské spolupráce v dodavatelském řetězci tvořila základ pro hodnocení současné i minulé nové zemědělské politiky v oblasti aktivit určených mladým farmářům provozujícím malé farmy Propojení vědy a praxe bylo zajištěno účastí sdružení zastupujících mladí farmáři v projektu Výsledkem implementace bylo vytvoření IT nástrojů, které podporují manažery farem v efektivním obchodním plánování a ekonomickém rozhodování.
Celkem se konference zúčastnilo 21 místních účastníků z konsorcia, dalších 32 účastníků bylo členy konsorcia.
Fotografie z akce jsou k dispozici ZDE
Životaschopnost malých farem řízených mladými farmáři v rámci nové strategie „z farmy na stůl“, Brno, Česká republika (24/11/2023)
Konference se konala na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně. Při této akci jsme si dali za cíl zamyslet se nad situací mladých farmářů v České republice a sousedních zemích.
Diskuse se zaměřila na roli malých farem a mladých farmářů v zemědělství, jejich postavení na trhu a dopady spolupráce a integrace v kontextu nadcházejících změn v zemědělské politice. Pozvaní hosté se podělili o své postřehy a porovnali výsledky projektu s vlastními výzkumy a poznatky z jiných vědeckých institucí zabývajících se výzkumem v oblasti krátkých potravinových řetězců v malých farmách, rodinného hospodaření v rámci transformace potravinového systému a udržitelnosti farem v kontextu v otázkách nástupnictví.
Akce se zúčastnilo celkem 14 členů Mendelovy univerzity, do diskuse se zapojilo také 7 členů projektového týmu ČZU. Akce byla vnímána jako dobře zorganizovaná a velmi aktuální. Obě fakulty se rozhodly v diskusích na toto téma v nejbližší době pokračovat.